Иновативното събитие бе по повод Международния ден на музеите 18 май
На 15 май в Интерактивния музей в РИМ – Разград се състоя образователен куиз със състезателен характер. Събитието бе по повод 18 май – Международния ден на музеите. Музейният педагог Христо Христов – органиатор на куиза, коментира, че целта е учениците да бъдат обединени чрез забавления от подобен иновативен тип, което да обогати историческата им култура, основно за историята, археологията, местното културно наследство.

Състезанието обхвана трите основни периода – античност, средновековие – българско и европейско, нова история. Имаше въпроси и от международен, и от национален характер. Куизът имаше и четвърти кръг, който бе с краеведска тема за Разград и Лудогорието. Събитието бе част от дейността на Регионалния исторически музей с училищата и образователните институции. В куиза участваха четири ученически отбора от разградски училища-гимназиален курс. Създаде се и отбор на преподавателите, по инициатива на колегата им Любомир Илиев. Отборите се състояха от по пет състезатели. Участваха отбори на ПГИ „Робер Шуман”, НПТГ „Шандор Петьофи”, ПГХТБТ „Мария Кюри”, ППМГ „Акад. Никола Обрешков”. Всички те бяха заедно спреподавателите си Елица Георгиева, Борис Атанасов, Сунай Яхов, Кристина Кръстева, Борислава Иванова, Любомир Илиев.

Събитието откри ръководителят на отдел „Административно-стопански” в Регионалния исторически музей Калина Кърбашева, която пожела успех на участниците. Музейният педагог Христо Христов също отправи към всички в залата пожелания и послания за опознаване на историята и културата.

На събитието присъства председателят на Общинския съвет в Разград Галина Георгиева. Наред с пожеланията към ученическите отбори, тя изрази одобрение за включената в куиза краеведска част, която касае местното културно наследство в Лудогорието.
След оспорваната борба двамата куизмастери Христо Христов и Ибрахим Шаеф класираха отборите, след сборуване на съответния брой точки. Първо място завоюва отборът на ПГИ „Робер Шуман”, на второ се класира ППМГ”Акад. Никола Обрешков”, на трето НПТГ „Шандор Петьофи”, и четвъртото място се зае от ПГХТБТ „Мария Кюри”.


