Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Третите докторантски, постдокторантски и краеведски четения „Абритус“, организирани от Регионален исторически музей-Разград и Регионалния академичен център към БАН-Шумен, се състояха на 18 май в Интерактивния музей. 

По време на четенията  бяха представени над 20 научни изследвания на представители на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, Нов български университет, Националния археологически институт с музей при БАН, Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ – БАН), Института по балканистика с Център по тракология, Националната художествена академия, държавни архиви, регионални музеи и научни организации, както и на независими изследователи. В залата на Интерактивния музей,където се състоя откриването, присъстваха официални гости,  участници в четенията, медии. 

Преди старта на четенията в отделна зала бяха представени три мраморни оброчни плочки от фонда на РИМ-Разград, които всички присъстващи разгледаха и получиха исторически данни за находките.

Форумът бе открит от модератора на една от секциите и ръководител на отдел „Нова и най-нова история“ в РИМ – Разград проф. д-р Росица Ангелова. Тя подчерта, че Абритус вдъхновява научните изследвания, и  млади хора вече са утвърдени изследователи. Чрез четенията се срещат различни поколения учени, а темите имат впечатляващ научен диапазон.Четенията са истински форум на хуманитарните знания, обобщи проф. Ангелова,като наблегна, че събитието е  по повод Международния ден на музеите, и  пожела ползотворна работа.

Приветствие отправи директорът на РИМ-Разград Таня Тодорова, която прочете поздравителен адрес от народния представител Маломир Власов от „Прогресивна България”, получени са и други поздравителни адреси. Таня Тодорова подчерта, че е важна координацията между музея и университетите. 

Приветствие към участниците отправи и  координаторът на Регионалния академичен център към БАН-Шумен и ректор на Шуменския университет “Еп. Константин Преславски“ проф. Наталия Витанова. На откриването присъстваха кметът на Разград Добрин Добрев, областният управител Айлин Башева, заместник-кметът Елка Неделчева, секретарят на Община Разград Нели Добрева, представители на културни институции в Разград. 

Кметът Добрин Добрев поздрави участниците и организаторите на четенията. Той приветства музейните специалисти с 18 май – Международния ден на музеите. Кметът подчерта, че музеите не са само място за туризъм, а и за съхранение на  историята, на културната, родовата и  етнографската памет. Кметът заяви, че настоящото ръководство на община Разград продължава делото на предшествениците си, които са изграждали и утвърждавали Регионален исторически музей-Разград, включително имат принос  за изграждането и на тази база. Кметът припомни, че една от дейностите по проекта „Около поречието на река Бели Лом“е свързана с изграждане на нов съвременен дом на РИМ-Разград. В него експозиционните площи ще бъдат разширени, ще придобият един съвременен и модерен вид, в обновената сграда музейните работници ще могат да подреждат експозициите, а жителите и гостите на града  ще могат да се възползват от богатия фонд, с който разполага музеят. В тази нова база ще има и място, в което музейните работници ще извършват своите проучвания и ще затвърждават богатото културно-историческо наследство, което се намира в нашия край.  Кметът подчерта, че сградите са само предпоставката, която да ни даде възможност да видим какво постигат нашите музейни работници.Това, което прави един исторически музей жив, е организирането на такъв вид докторантски четения – място, където хора от различни възрасти, от различни поколения, но водени от любовта си към културата, от мисията си да съхраняват културно-историческото наследство, могат да споделят своя опит, да се получат ползотворни дискусии“ – заяви кметът Добрин Добрев в приветствието си. 

На откриването присъстваха и областният управител Айлин Башева, заместник-кметът Елка Неделчева, секретарят на Община Разград Нели Добрева, представители на културни институции в Разград. 

След откриването първият доклад бе изнесен от доц.д-р Олег Александров, от ВТУ „Св.св. Кирил и Методий”на тема „Абритус преди битката край Абритус”. Работата продължи в две секции: секция „Докторантски и постдокторантски четения” с модератор доц.д-р Олег Александров, и секция „Постдокторантски и краеведски четения” с модератор проф.д-р Росица Ангелова, в която се изявиха  разградски изследователи и краеведи. Темите на четенията са в широк диапазон – античност, археология, средновековие, военна история,краезнание.

Целите на събитието са стимулирането на научния обмен между докторанти и повишаването на мотивацията на участниците за по-нататъшно развитие в научните области, които са избрали.