МИРА ДОБРЕВА ПРЕДСТАВИ НОВИЯ СИ РОМАН В КЪЩАТА МУЗЕЙ „СТАНКА И НИКОЛА ИКОНОМОВИ“
„Тук се усеща духът на думите”, каза журналистката Мира Добрева при представянето на новия си роман „Светулки зад решетките“ в къщата музей „Станка и Никола Икономови”.
Събитието бе част от програмата на първата вечер на фестивала на материалното и нематериално културно наследство „Белите нощи на Разград 2024”. Символичен домакин бе Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев”. В двора на възрожденския дом писателката бе посрещната с бяло сладко от директорката на Регионалния исторически музей Таня Тодорова.
Мира Добрева припомни, че е идвала в Разград, за да снима „живото човешко съкровище” Николинка Ангелова. Тя бе впечатлена и от мястото, където бе представянето на книгата й – двора на къщата на първата българска поетеса Станка Николица Спасо-Еленина, и няколко пъти повтори, че „тук се усеща духът на времето“.
Преди представянето на книгата Калина Радославова и Марина Минкова Школа „Енджой мюзик” изпълниха по една песен, за което получиха специални поздравления от писателката. Кметът Добрин Добрев пожела на авторката това да не са последните книги, които представя в Разград, като я увери, че съгражданите ни са будни и обичат да четат, поздрави я за това, че е решила да опише в книги многото интересни истории, с които се е запознала като журналист.
ИЗЛОЖБА, КЛАСИЧЕСКА МУЗИКА И ТАНЦИ В КЪЩАТА МУЗЕЙ „АНАНИЕ ЯВАШОВ”
Изложба, концерт класическа музика и танци в имаше в къщата музей „Анание Явашов” – също част от първата „Бяла нощ на Разград“.
Проф. д-р Росица Ангелова, ръководител на отдел „Нова и най-нова история“ в Регионалния исторически музей, откри подготвената от нея изложба, посветена на 145 години от рождението на Григор Николов Попов /Гришата/ – за човека Григор Попов – театрал, журналист и редактор на най-дълго излизалия до 1944 г. разградски вестник „Разградско слово“. Куратор на изложбата и автор на афиша е дизайнерът в музея Михаил Маринов.
Посетителите, сред които кметът Добрин Добрев и зам.-кметът Елка Неделчева, имаха възможност да получат и копие от първия брой на в. „Разградско слово”, в уводната статия на който пише актуални днес неща: „Нас ни интерисува въпросът за чистотата, благоустройството и осветлението на града ни. Интерисуват ни нравите, морала, стопанския живот на града и околията ни. На почвата на тези и други въпроси от обществен и културен характер, ние ще се постараем да обединим гражданството, за да можем с общи усилия да постигнем необходимия резултат.“
Символичен домакин на случващото се в къщата музей „Анание Явашов“ бе читалище „Развитие 1869”. Музикалните изпълнения бяха на възпитаници на Музикалната школа към читалището. Танцов етюд „Ключ към себе си” представиха момичетата и момчета от Театрално-танцова формация „Пулс”.
ТРАДИЦИИ ПО ЕНЬОВДЕН БЯХА ПРЕДСТАВЕНИ В ЕТНОГРАФСКИЯ МУЗЕЙ
Възстановка в танци и музика на ритуали, свързани с Еньовден и силата на билките, бяха пресъздадени в Етнографския музей от танцьори от Капанския ансамбъл и Сцена „Назъм Хикмет” към Театрално-музикалния и филхармоничен център. И това събитие бе част от първата от „Белите нощи на Разград“, чийто символичен домакин бе Капанският ансамбъл.
Посетителите видяха влюбен момък, тъжна майка, самодиви и красиви моми в спектакъла с режисьор Илонка Неделчева. Видяха и „че за всяка болка има билка“.
Гостите преминаваха през Еньовс венец от различни билки, отпиваха по глътка пелин, с който се измиват очите против уроки, получаваха и китка с червен конец и благопожелание. Децата и по-смелите възрастни прескачаха и огън за здраве, отнесоха си вкъщи и живо въгленче.
Още снимки вижте на фейсбук страницата на Регионален исторически музей – Разград:
https://www.facebook.com/regionalhistorymuseumrazgrad/