Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Директорът на Регионалния исторически музей Таня Тодорова участва в конференция в Разград „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, организирана от Българската телеграфна агенция по проект, реализиран с подкрепата на Европейската комисия.

„През последните години един от приоритетите на Регионалния исторически музей в Разград е насочен към образователните институции. Основната идея е опазването на местната памет“, каза пред аудиторията тя.

И още: „Музеят има добри практики в сферата на образованието. Една от тях е договор от 2024 г. ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“ в Разград за съвместни инициативи – изложби, образователни проекти и реализиране на съвместна дейност чрез разкриване на паралелка „Екскурзоводно обслужване“. Основна роля тук ще има музеят със своята методическа експертна помощ. Надеждата ми е, че завършилите тази паралелка по-нататък да се насочат към работа в музея“, добави тя.

Таня Тодорова припомни, че музеят има реализирани проекти през изминалата година с основни училища. Пример е специалната програма „Музеят и неговата роля в издирването, изучаването, опазването и представянето на културно-историческото наследство на Разградския край“ в Деня на музеите, когато край северната крепостна стена на Абритус деца от всички разградски училища влизат в ролята на: археолог, реставратор, екскурзовод и фондохранител, а с помощта на музейните специалисти научават подробности за техните професии, могат и на практика да опитат какво всъщност работят те. А след това в къщата музей „Станка и Никола Икономови“ влизат в ролята на уредник – историк, в Етнографския музей – в ролята на етнограф и в къщата музей „Анание Явашов“ – в ролята на изследовател.

„През лятната ваканция предстои четвъртото издание на уникалната за страната инициатива на музея – триседмичната образователната програма „Приключения в Абритус“ за децата на Разград от 1 до 5 клас и връстниците им, които са на гости при баба и дядо в столицата на Лудогорието “, посочи Таня Тодорова.

Тя припомни, че през миналата година започна представянето на мобилни изложби в основните и гимназиалните училища. В професионалната гимназия по икономика вече има разкрита паралелка „Туристическа и агентска дейност“ и възпитаниците през летните месеци провеждат практиките си в музея.

Таня Тодорова съобщи още, че музеят работи активно и с научната общност – сключен е договор с Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, с Института по балканистика с център по тракология при Българската академия на науките и с Националния археологически институт с музей при БАН.

„През 2024 г. започнахме първите докторантски четения по проблемите на културното историческо наследство – идеята е те да станат традиционни“, добави Таня Тодорова. През тази година, на 14 май, предстои да се проведат вторите  четения.

Кметът на Разград Добрин Добрев представи пред участниците в конференцията част от реализираните и подготвените от Община Разград европроекти в сферата на културата.

Той припомни проекта за консервация и реставрация на Археологическия резерват Абритус с изграждане на Интерактивен музей и разкри, че по новата програма „Развитие на регионите“ предстои реализацията на проект с финансовата подкрепа на Министерството на културата – дизайн и създаване на тематико-експозиционен план за нова постоянна експозиция в РИМ – Разград. С него ще бъде осигурена достатъчно експозиционна площ за представяне на фонда на Регионалния исторически музей и ще бъде изграден Интерпретационен център. „Този проект е свързан и с развитието на туризма и възможностите за привличане на международни и български туристи, които преминават по пътя Русе – Варна, целта е музеят да стане по-достъпен и интересен за тях“, каза Добрин Добрев.

В местната конференция с водещ кореспондентът на БТА Садет Кърова взеха участие още: генералният директор на БТА Кирил Вълчев, главният секретар на Областната администрация Михаил Тодоров, експертът в Областния информационен център Емил Чанков, Цвета Петрова – старши експерт по Обществени науки и гражданско образование и религия в РУО-Разград, директорът на Филиала на Русенския университет „Ангел Кънчев“ в Разград проф.д.н. Станка Дамянова, директорът на Капанския ансамбъл Светослав Стойчев, главният библиотекар в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ Мила Маринова, директорът на Основно училище „И.С.Тургенев“ Милена Орешкова и зам.-директорите на Професионалната гимназия по химични технологии и биотехнологии „Мария Кюри“ Емилия Цветкова и Валентина Александрова.